"Je tvoje sestra postižená?"

09.02.2018

S nástupem Adama do první třídy se začaly objevovat otázky jeho spolužáků na "postiženou" sestru. Navštěvují stejnou školu a mají třídy vedle sebe.

S jeho paní učitelkou jsme si docela dlouho vyměňovaly zprávy o tom, jak s Adámkem a dětma na toto téma mluvit. Navrhla jsem jí i možnost toho, že bych přišla do školy a s dětmi promluvila nebo uspořádala schůzku i pro rodiče.

Paní učitelka mě ubezpečila, že zatím to není nutné, že se děti ptají spíše ze zvědavosti, ale ne že by chtěly být zlé. Ale že na to musíme dohléhnout, aby se Adam nedostával do situací, se kterými si nebude vědět rady.

I tak mi to nedalo a dlouho do noci jsem přemýšlela, jak s Adamem a vlastně i Jamesem promluvit o Sofi a co jim vlastně můžu říct...

Brzy ráno k tomu byla skvělá příležitost. Sofi se rozhodla, že si přispí (stejně tak její tatínek:-)) a tak jsem s klukama snídala v kuchyni sama. 

Seděli jsme u stolu a já zvolna začala: 

Já: "Adámku, ptají se tě kamarádi ve škole na Sofinku?"

Adam: "Jo mami, ptají."

Já: "A na co se tě ptají?"

Adam: "Jestli je postižená. Říkám jim, že je."

Já: "A víš, co to je postižená?"

Adam: "Nevím, ale říkám jim, že potřebuje pomoct v matice."

Já: "Adámku, chceš si o Sofince víc povídat?"

Adam: "Mami, není o čem, svět je veliký a je na něm místo pro všechny."

To mi trošku vzalo vítr z plachet a nevěděla jsem, co na to říct, ale když už jsem se do toho dala a je u toho i Jamie, zkusila jsem to jinak: 

"Víte kluci, Sofinka je jiná - pomaleji se učí jezdit na kole, pomaleji počítá a třeba taky i tím, že jí nejde moc rozumět při mluvení. Hlavně je ale velká hrdinka! Když se narodila, doktoři nevěřili, že někdy bude chodit a dívejte, Sofinka nejenom chodí, ale taky s váma skáče na trampolíně nebo jezdí na kole. Doktoři říkali, že nebude mluvit a dívejte, mluví česky i anglicky..." 

Oběma se rozsvítily oči - asi si ji oba představovali jako bájnou hrdinku z legend. Mně ale stačilo, že jsem jim dala podnět ji vidět i jinak než jen jako "pomalejší".

Další otázka přišla od Adama: 

"Proč ji ale jde špatně rozumět, když mluví?"

Já: "Sofinka musí ještě trénovat svaly na pusince, aby pořádně mluvila, stejně jako ty trénuješ bruslení, aby jsi mohl hrát hokej."

Adam: "Jo ták."

Pokračuju: "Prostě Sofi je jiná od dalších kamarádů, ale je to dobře. Kdybychom byli všichni stejní, byla by to nuda, že jo."

Oba kluci odsouhlasili a Jamie si řekl o nášup jogurtu.

Uff ...