Druhá třída

10.02.2018

Září 2017 - Sofi je už druhačka a brácha Adam jde do první třídy :-)

Prázdniny jsme si užili jak se patří - hlavně na zahradě, u vody a v lese - a moje představy o tom, jak se Sofi budeme makat každý den, abychom trochu dohnaly děti ve třídě a ona nic nezapomněla, vzaly za své. Celý červenec jsem ji nechala "odpočívat od školy" a v srpnu jen tak polehoučku začala opakovat to, co se už ve škole naučila. Musím říct, že s čistou hlavou nám to šlo jako po másle a já nakonec byla i ráda, že jsem ji pauzu dopřála. Naštěstí tam skoro všechno zůstalo:-)

Od začátku školy naše příprava do školy vypadá tak, že jedno odpoledne má Sofi volno a může jej trávit s kamarády v družince nebo jít do tanečního kroužku, další den si ji beru po obědě a ještě když bráchové nejsou doma, hoďku dvě pracujeme na úkolech a tak to střídáme. Zjistila jsem, že to tak Sofi vyhovuje a pokroky jsou více viditelné než kdyby nad tím seděla denně. Uvnitř si sice říkám, že kdybychom ještě kapičku přidaly, jak dál by mohla být..., ale opakuji si, že život není závod a i v tomto případě záleží spíše na kvalitě - aby si vše pořádně zažila a uložila do hlavy, než na kvantitě. 

Matko, nespěchej!

Z vysvědčení z prvního pololetí (zkráceno)

Milá Sofie Anno,

je to jako včera, co jsi otevřela dveře naší třídy poprvé... Kus práce jsi udělala a kus práce Tě ještě čeká. Bylo toho opravdu mnoho, co jsi musela od začátku roku zvládnout. Stále si pro práci volíš spíše soukromí, ale když máš náladu, ráda se zapojíš do práce s ostatními. Samostatnou práci zvládáš v případě, že plníš úkol, který máš stoprocentně natrénovaný.

V českém jazyce zvládáš základní orientaci na řádku. Skládání slov z písmen stále trénuješ, ale jde Ti to čím dál lépe. Tvé čtenářské dovednosti jsou dobré a s pomocí zvládáš číst jednoduchá slova. Čtení však zůstává tím, co musíš nejvíce trénovat. Stále také rozšiřuješ svou slovní zásobu a již mnohem častěji mluvíš v delších větách. V poznávání tiskacích písmen abecedy jsi si jistá a umíš je využít i při psaní. Psaní se již tolik nebojíš. 

V anglickém jazyce znáš spoustu slovíček a často máš velkou chuť se o ně podělit s ostatními. Bez problémů a s chutí se také zapojuješ do zpěvu anglických písniček či do práce u interaktivní tabule.

Výuku prvouky jsme toto pololetí začali opakováním dopravních značek, ty někdy poznáš, ale důležitá telefonní čísla (150,155 atd.) si ještě nepamatuješ. Velmi hezky a správně umíš namalovat vlajku České republiky, znáš také naši státní hymnu.

Pojmenuješ některé druhy stromů s malou pomocí, měsíce v roce musíš ještě trénovat, naopak velmi dobře umíš pojmenovat základní části lidského těla.

V matematice jsi se toto pololetí posunula zase o kousíček dále, již sčítáš a odčítáš do 15. Poznáš však i další čísla. Bez problémů porovnáváš čísla mezi sebou za pomoci manipulace. Bezchybně zvládáš práci s počitadlem, na které jsi si při výuce zvykla. Samostatně používáš symboly + a -, =, <,>. Rozklad čísla většinou řeší také pomocí manipulace. S názorným vysvětlením zvládáš řešit slovní úlohy s krátkým zápisem. V geometrii bezpečně poznáváš základní geometrické tvary, které také ráda obkresluješ. Prostorová orientace se ti také daří.

V hudební výchově je pro tebe občas těžké se soustředit. Ale moc hezky zpíváš a nejraději doprovázíš hudbu pohybem, hlavně tancem.

Ve výtvarné výchově jsi toto pololetí zvládla vytvořit spoustu zdařilých prací. Zkoušela jsi nejen kresbu, ale také malbu. Vyzkoušela jsi si míchání barev při tvorbě "zimní krajiny", kterou jsi velmi hezky zvládla.

V pracovních činnostech se nebojíš práce s různými materiály. Při stříhání či překládání papíru potřebuješ ještě trochu pomoci.

Tělocvik se toto pololetí nesl především v duchu plaveckého výcviku, který jsi absolvovala. Musela jsi překonat svůj strach a po pomalejších začátcích jsi se postupně osmělila a do plavání se více zapojovala. Často ráda cvičíš s míčem, obručí, švihadly.. je vidět, že volný pohyb je Ti přirozený a baví Tě...

To, co se Ti může zdát jako malé krůčky zlepšení, já vidím jako obrovské skoky. Přeji Ti do dalšího pololetí spoustu takových velkých posunů a úsměvů na tváři.

Tvoje paní učitelka Marie